تبلیغات
وبلاگ تخصصی نقشه برداری - مشاهیر و دانشمندان
 
وبلاگ تخصصی نقشه برداری
mapping,geodesy, surveying, topography, land measuring
درباره وبلاگ


نقشه برداری علمی توأم با خلاقیت،هنر و نوآوری

مدیر وبلاگ : مهندس فرشادسیدحسینی
نظرسنجی
نظر شما درباره این وبلاگ نقشه برداری چیست؟

تقویم
قالب میهن بلاگ تقویم جلالی

06929984545723667678.jpg

مهندس محمد ابراهیمی
 بنیان گذار سازمان نقشه برداری کشور


****************************************
دکتر علی اقبال
بنیانگذار تدریس رشته نقشه برداری در دانشگاه تهران
****************************************

عبدالرزاق بغایری
پایه گذار نقشه برداری جدید ایران

عبدالرزاق بغایری معروف به عبدالرزاق‌خان مهندس بغایری (1248 تا  133 هجری شمسی- سبزوار منطقه بام صفی آباد ) از استادان ریاضی و مهندسی در مدرسه دارالفنون بود. وی از پیشگامان معاصر فن نقشه برداری و علم جغرافیا در ایران است و تلفظ نام او به هر دو شکل بَغایری و بُغایری درست است.

نخست به همراه خانواده خود به اصفهان رفت و پس از آن به تهران آمد. تحصیلات اولیه را نزد پدر آموخت و آن‌گاه وارد دارالفنون شد و پس از شش سال در رشته مهندسی فارغ‌التحصیل گردید. او در دارالفنون از شاگردان نجم الدوله بود. وی در آنجا در رشته‌های ریاضیات و نجوم و مهندسی و نقشه برداری تحصیل کرد.
پس از اتمام تحصیل، به تدریس ریاضیات و جغرافیا در آن مدرسه اشتغال ورزید. در ضمن، در
در مدرسه سیاسی وزارت خارجه نیز، از همان اوان برپایی، تدریس جغرافیا و هیئت می‌کرد. بغایری در تعیین خطوط مرزی و نقشه‌برداری از مرزهای ایران مأموریت داشته‌است.
بغایری در بالاترین درجه نظامی خود، به
سرتیپی رسید. سرانجام، وی در ۸۴ سالگی در 19 اردیبهشت 1332 درگذشت، جنازه‌اش را در گورستان ابن بابویه ، در مقبره خانوادگی فروغی، به خاک سپردند.

از کارهای او ترسیم نقشه ایران، تعیین «انحراف قبله»، تهیه «نقشه پنج قاره عالم»، «نقشه تهران» و ساختن قطب نمای قبله نما می‌توان نام برد.

از تألیفات اوست: «اصول علم جغرافیا»، «معرفةالقبله»، «ما مهندس داریم».****************************************


پروفسور سید محمود حسابی

زاده: ۳ اسفند ۱۲۸۱درگذشت: ۱۲ شهریور ۱۳۷۱) با نام اصلی محمود خان میرزا حسابی معروف به پروفسور حسابی) فیزیکدان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیانگذار فیزیک دانشگاهی در ایران بود.

سید محمود حسابی در سال ۳ اسفند ۱۲۸۱ در تفرش از پدر و مادر تفرشی زاده شد. پدرش سید عباس معزالسلطنه و مادرش گوهرشاد حسابی هر دو اهل تفرش و از سادات تفرش بودند. او چهار سال اول دوران کودکی‌اش را در تهران سپری نمود. در هفت سالگی تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت با تنگدستی و مرارتهای دوری از میهن، در مدرسه کشیش‌های فرانسوی آغاز کرد. در همان زمان تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی را نزد مادرش فرا می‌گرفت. او قرآن و دیوان حافظ را از حفظ می‌دانست. او همچنین بر کتب بوستان، گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی و منشات قائم مقام فراهانی اشراف کامل داشت. حسابی با شعر و موسیقی سنتی ایران و موسیقی کلاسیک غرب به خوبی آشنا بود. او در نواختن ویولن و پیانو مهارت داشت. وی در چند رشته ورزشی نیز موفقیت‌هایی کسب کرد، از جمله کسب مدرک نجات غریق در رشته شنا در دوران نوجوانی در بیروت. محمود حسابی در ۱۲ شهریور سال ۱۳۷۱ هجری شمسی در بیمارستان دانشگاه ژنو درگذشت. آرامگاه (خانوادگی) وی در شهر تفرش قرار دارد.

پروفسور حسابی در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات، و در سن نوزده سالگی لیسانس بیولوژی را اخذ نمود. پس از آن در رشته مهندسی راه و ساختمان از دانشکده فرانسوی مهندسی در بیروت فارغ‌التحصیل شد. در آن دوران با اشتغال در نقشه کشی و راهسازی، به امرار معاش خانواده کمک می‌کرد. او همچنین در رشته‌های پزشکی، ریاضیات و ستاره‌شناسی به تحصیلات.دانشگاهی.پرداخت.
حسابی در دانشگاه سوربن فرانسه، در رشته فیزیک به تحصیل و تحقیق پرداخت. در سال ۱۹۲۷ میلادی در سن بیست و پنج سالگی دانشنامه دکترای فیزیک خود را، با ارائه رساله‌ای تحت عنوان «حساسیت سلول‌های فتوالکتریک»، با درجه عالی دریافت نمود.

حسابی با وجود امکان ادامه تحقیقات در خارج از کشور، به ایران بازگشت و به پایه‌گذاری علوم نوین و تاسیس دارالمعلمین و دانشسرای عالی، دانشکده‌های فنی و علوم دانشگاه تهران، نگارش ده‌ها کتاب و جزوه و راه اندازی و پایه‌گذاری فیزیک و مهندسی نوین پرداخت.

برخی از اقدامات علمی و اجرایی دکتر حسابی:

- اولین نقشه برداری فنی و تخصصی کشور - راه بندرلنگه به بوشهر

- اولین  راهسازی مدرن و علمی ایران ( راه تهران به شمشک )

- راه اندازی اولین مرکز زلزله شناسی کشور

-  محاسبه و تعیین ساعت رسمی ایران

- پایه‌گذاری دانشکده فنی دانشگاه تهران

- پایه‌گذاری سازمان انرژی اتمی ایران

- پایه‌گذاری مرکز مدرن تعقیب ماهواره‌ها در شیراز

- و ده ها پروژه دیگر
****************************************

با نوی اختر فیزیک ایران
مادر علم ستاره شناسی نوین در ایران
****************************************


ابوبکر محمد بن حسن (حسین) کرجی
 
(متوفی بین 1019 و 1029 میلادی، یا بین 410 و 420 هجری قمری)

پدر علم نقشه برداری زیر زمینی

ریاضی دان و آب شناس ایرانی در نیمه دوم سده چهارم و اوایل سده پنجم و هم دوره ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و پورسینا بوده است اما کسی وی را به اندازه این سه تن نمی شناسد. کرجی در علم حساب و جبر دارای تحقیقات و نوشته های مهمی است. وی در پایه گذاری اصولی در جبر، ریشه یابی اعداد و حل معادلات نقش مهمی را در تاریخ علم ایران و جهان داراست. در زمینه علوم کاربردی و مهندسی و نقشه برداری زیر زمینی نیز کرجی صاحب نظریات نو و نوشته های ارزنده ای می باشد. دستاوردهای علمی وی تا چندی پیش ناشناخته بود تا اینکه در سال 1853 میلادی، مستشرق آلمانی، وپکه، بخشی از کتاب الفخری وی را به زبان فرانسه و همراه با تحلیلی منتشر ساخت. وپکه در کتاب خود ثابت کرد که بخش عظیمی از کارهای فیبوناتچی از ریاضیدان های مسلمان و به خصوص کرجی اخذ شده است. اگرچه نویسندگانی چون دیوفانتوس و ابوالوفا امکان استفاده از توان های بالای دلخواه مجهول را خاطر نشان کرده اند، به نظر می رسد که کرجی نخستین کسی بوده باشد که جبرِ عبارت های مشتمل بر این توان ها را بسط داده است. کرجی را علاوه بر دانشمند ریاضی می توان چهره ای تابناك در تاریخ مهندسی ایران و جهان به شمار آورد. وی در زمینه پیدایش آب های زیرزمینی و راه های استخراج آن ها نظریه ها و روش ها و اختراع های بدیعی داشته است. کرجی جریان آب را از نقطه ای به نقطه دیگر به وجود اختلاف سطح بین دو نقطه وابسته می داند. وی در کتاب « استخراج آب های پنهانی » در رابطه با چگونگی پیدایش چشمه می نویسد:
...هیچ آب جاری یا جوشنده ای [فوران کننده] در سطح زمین یا در شکم آن وجود ندارد مگر آنکه فاصله منبع آن از مرکز زمین دورتر از فاصله محلی باشد که بر سطح زمین ظاهر می شود و جاری می گردد یا فوران می کند، وضع آب چشمه به هیچ وجه غیر از این نمی تواند بوده باشد .( مفهوم اختلاف ارتفاع بین دو نقطه)
 کرجی در کتاب « استخراج آب های پنهانی » خود به وضوح از کرویت و نیروی جاذبه و قوانین تعادل و حرکت که چندین قرن بعد توسط دانشمندان اروپایی (گالیله و کپلر و نیوتن و ...) مطرح شد سخن می راند. وی می گوید:
زمین با تمام کوه ها و دشت ها و پستی ها و بلندی هایش کروی شکل است. خدا آن را مرکز عالم قرار داده است، که تا ابد با حرکت دائمی خود به گرد این مرکز می گردد، ولی مرتبتش بسیار اندك است. خدای تبارك و تعالی جهان را میان پر آفریده و خلائی در میان آن نیست و برای هریک از افلاك و ستارگان و آتش و هوا و آب و خاك محلی خاص قرارداده است، که چون از آن جدا شود با حرکت دوباره به این محل باز می گردد به همین جهت است که اجسام سنگین مانند خاك و آب خواستار رسیدن به این مرکزند و هرچه جسم سنگین تر باشد این میل به مرکز بیشتر است ... و همچنین است حال بناها و مکان هایی که از سطح زمین بلندترند که فروافتادن و ویران شدن آن ها نتیجه همان مرکزطلبی آن ها و کرویت گونه زمین است.
در تاریخ ریاضیات کارهای کرجی بدان سبب اهمیت دارد که نشان دهنده تنها نظریه مربوط به محاسبات جبری درمیان مسلمانان است او از راه کاربرد منظم اعمال حساب در فاصله (بازه) مبنای تازه ای برای جبرپی نهاد وکتاب معروف وی به نام الفخری نخستین شرح جبر چندجمله ایها بود، کرجی کوشش داشت که عملیات حساب رادر مورد عبارات وجمله های ناگویا به کاربندد.
به چندی از مهمترین دستاوردهای وی اشاره می کنیم:
به احتمال قوی کرجی نخستین کسی است که نقشه برداری زیر زمینی را مطرح کرده است. وی برای هدایت راستا و شیب کف قنات روش هایی ارائه کرده که از نظر اصول ریاضی درست منطبق بر آن چیزی است که امروزه در نقشه برداری های زیرزمینی انجام می شود و تفاوت اندك آنها در اجرا، به دلیل ابزارهایی مثل تئودولیت است که در آن زمان موجود نبوده است.
ابوبکر کرجی در جبر و حساب نوآوری های بسیاری انجام داده است و قبل از او خوارزمی و چند دانشمند دیگر تنها گام هایی در این زمینه برداشته بودند. در جبر پا را از خوارزمی فراتر می گذارد و به معادلات با درجات بالاتر از 2 می پردازد.
اختراع تراز دایره ای و اختراع زاویه یاب و ارتفاع یاب
معرفی یکی از مهمترین روش های حل مساله به نام اصل استقرای ریاضی که هنوز هم در حل بسیاری از مسائل ریاضی بسیار دشوار، به عنوان یکی از بهترین روش ها می باشد. ولی در کتاب های غربی نامی از این شخصیت مهم و مشهور به عنوان کاشف این اصل نبرده اند.****************************************

شیخ بهایی
****************************************

عباس سحاب
****************************************

دکتر محمود ذوالفقاری
********************************************************************************
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
http://www.uplooder.net/

IS
Online User وضعیت آب و هوای بابل
 
 
بالای صفحه